Cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny – przebieg poszczególnych faz

Organizm kobiety podlega cyklicznym zmianom, które umożliwiają jej wydawanie na świat nowego życia. Procesy te, inaczej cykl menstruacyjny, dzielą się na kilka faz a każda z nich charakteryzuje się odmiennymi cechami. Przyjmuje się, żecykl miesiączkowy trwa od 23 do 35 dni, ale zazwyczaj rozpatrywana jest długość 28 dni.

Pierwsza faza cyklu – miesiączka

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem miesiączki i trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni. Na samym jego początku mamy do czynienia z najniższym poziomem estrogenów w całym cyklu. W tym czasie dochodzi do złuszczania błony śluzowej macicy i wydostawania się jej na zewnątrz ciała. Podczas menstruacji częste są bóle w podbrzuszu oraz gorsze samopoczucie.

Druga faza cyklu – przygotowanie do owulacji

Po zakończeniu menstruacji ciało na nowo rozpoczyna nabudowywanie śluzówki macicy i przygotowuje się do jajeczkowania. Mózg rozpoczyna produkcję FSH (hormonu folikulotropowego), który odpowiedzialny jest za produkowanie dojrzałych komórek jajowych. FSH stymuluje pęcherzyki jajnikowe do produkcji estrogenu, jego poziom w organizmie zaczyna wzrastać. W tej fazie jeden z pęcherzyków zaczyna gwałtownie rosnąć w a jego wnętrzu intensywnie dojrzewa komórka jajowa. Błona śluzowa macicy zaczyna grubieć przygotowując się na przyjęcie zapłodnionego jajeczka.

Trzecia faza cyklu – owulacja

Wzrasta poziom hormonu luteinizującego a dojrzała komórka jajowa wydostaje się z pęcherzyka. Może to powodować uczucie bólu lub kłucia, ale zazwyczaj kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości. W ustaleniu terminu owulacji pomóc nam może kalkulator dni płodnych.

Czwarta faza cyku – okres poowulacyjny

Komórka jajowa uwolniona z pęcherzyka zaczyna wędrówkę jajowodem z kierunku macicy. Jajeczko żyje zazwyczaj ok. 3 dni, dlatego sam moment owulacji i dni po nim następujące dają największe ryzyko zajścia w ciąże. Jeżeli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, to komórka jajowa dokona implantacji w odżywionej wyściółce macicy i zacznie się dzielić. Jeżeli nie, poziom estrogenów zacznie gwałtowanie spadać a błona śluzowa macicy powoli przygotuje się do złuszczenia. W organizmie zaczyna się wzmożona produkcja progesteronu, a pęcherzyk, z którego uwolniona została komórka jajowa kurczy się.

Piąta faza cyklu – przygotowanie do miesiączki lub ciąży

Jeżeli do zapłodnienia nie doszło, to poziom progesteronu i estrogenu zaczyna spadać a błona śluzowa macicy powoli pęka, złuszcza się i cykl zaczyna się od początku. Jeżeli natomiast jajeczko spotkało na swej drodze plemnika, zostaje zaimplantowane w błonie śluzowej macicy, rozpoczyna się produkcja gonadotropiny kosmówkowej a zarodek rozpoczyna swój rozwój.

Cykl menstruacyjny może trwać do 35 dni, ale nie wszystkie z nich to dni płodne

Related posts: