Czy w czasie okresu lub tuż po można zajść w ciążę?

Mit – W czasie okresu lub tuż po nie można zajść w ciążę.

Mimo, że edukacja seksualna w naszym kraju jest na coraz wyższym poziomie, to nadal w tej sferze znaleźć możemy wiele niedociągnięć. Jeden z powszechnych mitów głosi, że w czasie okresu nie można zajść w ciążę i że dni płodne przed okresem nie występują. Spróbujemy dzisiaj rozprawić się z tym mitem i powiedzieć, jak jest na prawdę.

Przede wszystkim za występowanie dni płodnych odpowiedzialna jest fizjologia kobiecego ciała. To ona determinuje pewne procesy, steruje menstruacją, ustala dni płodne a także troszczy się o rozwój płodu, który znajduje się w macicy. Zajście w ciążę podczas okresu jest jak najbardziej możliwe, gdyż możliwe są dni płodne przed okresem. Co prawda sytuacja ta jest zazwyczaj mało prawdopodobna, ale nie oznacza to, że niemożliwa.

Mit – dni płodne przed okresem nie występują.

Niestety wiele osób decydujących się na współżycie podczas miesiączki sądzi, że jest to niezawodny sposób zapobiegania ciąży. Co gorsze sądzą także, że dni płodne przed okresem nie występują. Prawda wygląda jednak tak, że jeżeli okres ulegnie przesunięciu albo krwawienie zostanie odebrane jako okres (a może być związane z owulacją) wtedy może dojść do zapłodnienia. Niektóre kobiety krwawią podczas jajeczkowania, jeżeli cykle są nieregularne. Krwawienie takie może wówczas zostać błędnie odczytane jako miesiączka. Jeżeli jednak cykl menstruacyjny jest regularny, prawdopodobieństwo ciąży jest w takim wypadku niewielkie.

Nie należy jednak zapominać, że istnieje prawdopodobieństwo, że tuż przed miesiączką lub w jej trakcie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Ma to związek po pierwsze z długością cyklu menstruacyjnego kobiety, a po drugie z czasem życia plemników. Wprowadzone do dróg rodnych kobiety mogą w nich przeżyć jeszcze 3 dni i jeżeli napotkają na swojej drodze komórkę jajową – zapłodnią ją.

Related posts: