Dni niepłodne

Dni niepłodne, czyli kiedy kobieta nie zajdzie w ciążę w trakcie cyklu menstruacyjnego

Cykl menstruacyjny kobiety trwa zwykle 28 dni. Okazuje się, że kobieta może zajść w ciążę tylko w trakcie kilku dni w czasie tego cyklu, pozostałe dni to tzw. dni niepłodne. Możemy określić w każdym cyklu miesiączkowym czas płodności kobiety. Okres niepłodności jest stały. Daje to możliwość ustalenia, w którym dniu może nastąpić owulacja. Przy ustalaniu dni niepłodnych bardzo pomocne okazują się codzienne pomiary temperatury ciała.

Dni niepłodne względne

Dni te nazywają się względne, ponieważ ich długość nie jest stała. W przypadku krótkich cykli miesięcznych wzrost komórki jajowej rozpoczyna się tak wcześnie, że faza płodności może zaczynać się już pod koniec miesiączki. Dlatego jeśli kobieta ma krótkie cykle stosunek odbyty w trakcie miesiączki może być płodny. Jeśli kobieta ma cykle normalne (taka norma to około 28 dni odstępu między miesiączkami) wtedy stosunek płciowy odbyty w czasie miesiączki jest niepłodny.

Od chwili obumarcia komórki jajowej do miesiączki. Ten okres jest stały. Trwa zazwyczaj 14 dni. Daje to możliwość ustalenia w którym dniu może nastąpić owulacja. Dzień owulacji – czyli szczytu płodności – otrzymujemy odejmując od daty przewidywanej miesiączki 14 dni. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy masz dni płodne, a kiedy dni płodne skorzystaj z kalkulatora dni płodnych. Dzięki temu dowiesz się, kiedy powinnaś współżyć, aby zajść w ciążę, a takżę kiedy unikać współżycia, aby nie zajść w ciążę.

Related posts: