Dni płodne przed okresem

Dni płodne przed okresem, czy tuż po? Kiedy występują?

Wiele młodych kobiet zastanawia się, kiedy może bez obawy współżyć. Z jednej strony zostało dokładnie zbadane, że dni płodne występują do 5 dni przed owulacją oraz do 3 dni po niej. Wcale nie oznacza to jednak, że można bezpiecznie uprawiać seks w czasie, gdy dni płodne rzekomo nie występują.

Dni płodne przed okresem mogą pojawić się w sytuacji, kiedy cykl miesiączkowy kobiety jest krótki. Wydaje się wtedy, że ponieważ owulacja miała miejsce już dość dawno to teraz nadszedł czas swobodnego życia seksualnego, które nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji. Nic bardziej mylnego.

Przesunięcia dni płodnych przed okresem.

Kobiecy cykl menstruacyjny nie zawsze przebiega tak samo. Czasem ze względu na stres, zmianę klimatu czy chorobę ulega on przesunięciu i okazuje się, że dni płodne przed okresem wcale – jak mogłoby się wydawać – nie występują. Okres nastąpi później, niż do tej pory, właśnie z powodu wspomnianych czynników. Takie liczenie „na oko” w większości przypadków nie zdaje egzaminu – lepiej działa już kalkulator dni płodnych, na podstawie którego można prawie dokładnie wyliczyć kiedy przypadają nasze dni płodne. W tym czasie powinno się wstrzymać od współżycia lub stosować większe środki ostrożności, jeśli zajście w ciążę nie jest naszym celem. Jeżeli jednak chcemy w nią zajść, właśnie wtedy powinniśmy zdecydować się na zintensyfikowanie swojego życia seksualnego.

Zasadniczo można przyjąć, że dni płodne trwają przez około 8 dni w ciągu jednego cyklu menstruacyjnego. Zaczynają się na 5 dni przed owulacją i kończą 3 dni po niej. Nie jest to jednak normą, gdyby tak było planowanie życia intymnego byłoby znacznie łatwiejsze, a narodziny byłyby skrupulatnie zaplanowane. Czy jest więc coś takiego jak dni płodne przed okresem? I tak i nie – wszystko zależy od sposobu liczenia i aktualnego funkcjonowania organizmu. Metoda kalendarzyka ułatwia sprawę, ale nigdy nie daje 100% pewności.

Related posts: