Dni płodne

Dni płodne – zajmują tylko 4% życia kobiety

Każda kobieta, by uniknąć stresu związanego z nieplanowaną ciążą powinna posiadać podstawowe informacje na temat swoich dni płodnych i niepłodnych. Wiedza z tego zakresu przyda się jej także wtedy, gdy będzie starała się o dziecko w ustalonym z parterem terminie. Warto wiedzieć, co zdziwi pewnie większość czytających, że dni płodne kobiety zajmują tylko 4 % jej życia.

Pierwszy okres pojawia się, gdy ta ma około 12-15 lat, a ostatni między 50 a 60 rokiem. Cykl menstruacyjny rozpoczyna krwawienie, a kończy go dzień poprzedzający następne krwawienie. Dni płodne to ten krótki czas, kiedy komórka jajowa uwalnia się z jajnika. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Pierwsza faza nazywa się fazą niepłodności względnej, podczas której kobieta nie może zajść w ciążę oprócz tych dni, w których miesiączkuje.

Płodność

Faza płodności dotyczy 24 godzin, wtedy komórka jajowa wydostaje się z jajnika, ale może być zapłodniona przez plemniki, które na 5 dni przed tym czasem znalazły się w macicy lub przebywają w niej przez 3-4 dni od jej uwolnienia. Ostatnia faza to faza niepłodności, która dotyczy 14 dni, zaczynając od obumarcia komórki, a kończąc na kolejnej miesiączce. Poczytaj także o objawach ciąży.

Related posts: