Okres i ciąża

Okres i ciąża. Czy to możliwe?

Przyjęło się sądzić, że brak okresu jest jednoznacznym sygnałem potwierdzającym ciążę. Co jakiś czas słyszymy jednak o przypadkach ciąż, podczas których menstruacja miała miejsce. Czy jest to możliwe i dlaczego dzieje się tak, że okres nie zanika mimo zapłodnienia komórki jajowej?

Podczas ciąży nie występuje normalny okres

Przede wszystkim powinniśmy sobie powiedzieć jasno, nie każde krwawienie to menstruacja. Podczas ciąży nie występuje normalny cykl menstruacyjny i tym samym nie możemy mówić o krwawieniu menstruacyjnym. Niemniej jednak wydzielina, która wydostaje się z ciała kobiety nie jest w żaden sposób oznakowana i czasami po prostu mylimy ją z krwią miesiączkową. Cykl miesięczny wywołuje menstruację, a skoro po zapłodnieniu zanika, siłą rzeczy niemożliwe jest krwawienie spowodowane złuszczaniem śluzówki macicy, tym bardziej, że wtedy stanowi już ona odżywkę dla rozwijającego się płodu. W ścianie macicy, która zazwyczaj się złuszcza, zaimplantowany zostaje płód a ciało działa tak, ażeby ten płód ochronić, więc krwawienie ze złuszczania nie jest możliwe.

Okres i ciąża – czy da się to odróżnić?

Krwawienie menstruacyjne ma inną genezę niż krwawienia w czasie ciąży, ale nie mniej jednak kobieta może sądzić, że nie doszło do zapłodnienia, bo przecież krwawi. Jak widać nie jest to żadna gwarancja a ostatecznej oceny sytuacji może dokonać tylko lekarz ginekolog.

Related posts: