Pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka – dlaczego się pojawia?

Polskie społeczeństwo nie przykłada zbyt dużej uwagi do edukacji seksualnej w szkole, a wiele dziewcząt nie ma pojęcia czym jest pierwsza miesiączka i dlaczego u nich występuje. Nie żyjemy w czasach średniowiecza, a wciąż zdarzają się przypadki, w których młode kobiety są zaskoczone, zdziwione, ba – nawet przerażone występowaniem u nich brunatno-czerwonych plam.

Pierwsza miesiączka musi przestać stanowić tematu tabu, a my nie możemy prowokować sytuacji, w których dziewczynka będzie czuła się bezradna i zażenowana, bo nikt nie udzielił jej informacji na temat cyklu miesiączkowego. Pojawienie siępierwszego okresu to skutek długotrwałego procesu, w którym jajnik jest już gotowy do produkcji takiej ilości hormonów, która powoduje wzrost błony śluzowej, znajdującej się w okolicach macicy. Przysadka mózgowa staje się odpowiedzialna za przesyłanie informacji w głąb organizmu aż do jajników wydzielających estrogeny i progesteron.

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy trwa około 28 dni i w tym czasie w okolicach jajnika tworzy się pęcherzyk jajnikowy, który osiągając odpowiednią wielkość pęka i uwalnia znajdującą się w nim komórkę jajową. Ta podąża na spotkanie ze znajdującym się w jajowodzie plemniku, by móc się z nim połączyć. Jeśli do zapłodnienia z różnych przyczyn nie dojdzie komórka jajowa zanika.

Related posts: