Środki antykoncepcyjne – Prezerwatywy

Środki antykoncepcyjne – Prezerwatywy

Prezerwatywy są dziś jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. Ich działanie jest mechaniczne i polega na uniemożliwianiu plemnikom przedostania się do pochwy i dalszych części układu rozrodczego kobiety.

Prezerwatywy wykonane są z lateksu, mają falliczny kształt, a w opakowaniu zwinięte są w krążek. Są jednorazowe, a za ich popularnością przemawia także fakt, iż są one tanie i szeroko dostępne. Na ich zakup nie potrzebujemy recepty, a znaleźć je można niemalże w każdym miejscu – od aptek, przez hipermarkety po stacje benzynowe. Dzisiejsze prezerwatywy to prawdziwe gadżety, kupić można wersje smakowe, świecące w ciemności, pokryte środkiem plemnikobójczym lub specjalnym karbowaniem wzmacniającym doznania.

Czy prezerwatywa jest niezawodnym środkiem antykoncepcyjnym?

Najwięksi producenci prezerwatyw wprost prześcigają się ze sobą, w celu zdobycia klientów. Musimy jednak pamiętać, że prezerwatywa nie jest niezawodnym środkiem antykoncepcyjnym. Podaje się, że jej skuteczność wynosi ok. 98%, ale w praktyce nie zawsze możemy osiągnąć taki wynik. Zawsze, bez względu na jakość jej wykonania i cenę, istnieje prawdopodobieństwo, że może dojść do jej pęknięcia lub zsunięcia się, a tym samym do przedostania się spermy do dróg rodnych kobiety. Nie jest to jednoznaczne z zajściem w ciążę, ale znacznie zwiększa jej ryzyko. Tak więc kalendarz dni płodnych jest tutaj jak najbardziej wskazany. Jego prowadzenie może pomóc nam w ustaleniu momentu, kiedy będziemy potrzebować większego zabezpieczenia.

Prezerwatywy dostępne obecnie na rynku kuszą swoimi dodatkowymi możliwościami i o ile te, pokryte lubrykantem mogą dostarczyć nam większych doznań i ułatwić zbliżenie, to kondomy zawierające środek plemnikobójczy mogą być nawet niebezpieczne. Wynika to z faktu, że plemnikobójczy składnik, którym są nawilżone sprzyja owrzodzeniom pochwy oraz infekcjom. Przeciwwskazaniem do używania prezerwatyw jest także uczulenie na lateks.

Stosując prezerwatywy powinniśmy zachować dodatkowe środki ostrożności: sprawdzać termin przydatności podany na opakowaniu, umiejętnie je zakładać, żeby nie doszło do uszkodzenia mechanicznego, które może całkowicie zniszczyć ich antykoncepcyjne działanie.

Related posts: