Termin porodu

Termin porodu – od czego zależy?

Istnieje wiele teorii, które mówią o tym jak ustalać termin porodu u kobiety spodziewającej się dziecka. Wyliczenia zależą w głównej mierze od tego, czy nasze kalkulacje rozpoczniemy od dnia zapłodnienia czy pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Okres ciąży trwa u kobiet od czasu zapłodnienia przez 266 dni i od dnia rozpoczęcia ostatniego cyklu 9,5 miesiąca księżycowego. W Polsce i wielu innych krajach uznaje się drugi sposób za właściwszy, gdyż wiele przyszłych mam nie wie, kiedy doszło do zapłodnienia.

Wyznaczanie terminu porodu

W przypadku większości kobiet termin porodu ustalony przez lekarza jest wiążący, ale może wystąpić na około 10 dni przed planowanym rozwiązaniem lub 10 dni po nim. To kiedy urodzimy dziecko w głównej mierze zależy od jego rozwoju. Jedne dzieci rozwijają się w 38 tygodni, a innym potrzeba pięć tygodni dłużej, by cieszyć się widokiem otaczającego świata.

Każda ciężarna kobieta powinna zasięgnąć porady u swojego położnika i zapytać, kiedy nastąpi jej planowany poród. To bardzo ważna informacja, dlatego, że dziecko przebywające zbyt długo w łonie matki jest narażone na liczne niebezpieczeństwa.

Related posts: